Trafny dobór bielizny termoaktywnej powinien być uzależniony przede wszystkim od jej przeznaczenia, czyli preferowanego rodzaju aktywności fizycznej. Dobrą bieliznę termoaktywną wykorzystać można chociażby do wspinaczki górskiej, do biegania czy jazdy na nartach, rolkach lub rowerze, a także wielu innych aktywności. W okresie jesienno-zimowym najlepiej sprawdza się bielizna termoaktywna posiadająca konstrukcję dwuwarstwową.
Główną zaletą takiej konstrukcji jest niemal błyskawiczne przetransportowanie wilgoci do warstwy zewnętrznej bielizny termoaktywnej, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie wrażenia suchości od wewnątrz nawet po kilku sekundach. Nie wszystkie oferowane w sklepach modele wyposażone są w tę funkcję, a większość tańszych spodni czy koszulek termoaktywnych to produkty jednowarstwowe. Ich minusem jest fakt, że ilość wilgoci zatrzymującej się na skórze jest znacznie większa, niż w przypadku dwuwarstwowej bielizny termoaktywnej.
Jednak w obu wariantach bielizna termoaktywna jest znacznie skuteczniejsza od bielizny bawełnianej, a przy tym o wiele bardziej uniwersalna. W niższych temperaturach może służyć jako jedna warstwa, uzupełniona na przykład cienką kurtką lub lekkim polarem o odpowiedniej grubości. Natomiast w temperaturach wyższych można całkowicie zrezygnować z kolejnych warstw, traktując bieliznę termoaktywną jako standardowy ubiór przydatny podczas rozmaitych aktywności.